Jdi na obsah Jdi na menu
 

Prošlápnutá a vybočená tlapka

15. 3. 2008

 

Postavení a utváření tlapky u psa je velmi důležité a napovídá nám hodně o celkové stavbě těla, rovněž o výživě a pohybu psa.

Nejdříve tedy o utváření tlapky

Správně utvářená tlapka je při pohledu shora "uzavřená", to znamená, že prsty jsou těsně u sebe, tlapka je kulatá. Při pohledu z boku vidíme klenuté prsty, tlapka je pevná a pružná. Takové tlapce říkáme kočičí.

Rozjíždí-li se prsy pod váhou těla od sebe, hovoříme o tlapce otevřené.

Dlouhé a oválné tlapce říkáme tlapka zaječí.

Nejsou-li prsty správně klenuté, hovoříme o tlapce ploché nebo taky prošlápnuté.

Kulatá, uzavřená tlapka s klenutými prsty je pevná, pružná a funguje jako pružina tlumící nárazy při pohybu psa. Naopak tato schopnost tlumit nárazy chybí tlapce otevřené a prošlápnuté, často i tlapce zaječí.
U prošlápnuté tlapky vidíme obvykle i tzv. měkké nadprstí a tato vada bývá zpravidla způsobena nedostatky ve výživě rostoucího psa. Slabé kosti prstů i nadprstí neunesou váhu špatně živeného psa a deformují se.

První příznaky, že s výživou psa není něco v pořádku, se projeví právě na utváření nadprstí a tlapek.


Postavení tlapky

Při správném postavení hrudní končetiny vidíme při pohledu zepředu obě končetiny postaveny rovnoběžně a kolmo k zemi, včetně tlapek. Jsou-li tlapy vybočeny ven nebo vbočeny dovnitř, jedná se o vadné postavení tlapek, které je do značné míry závislé na tvaru hrudníku a na postavení lokte. Například u sudovitého tvaru hrudníku bývá loket jakoby vytlačován ven - vybočený loket, postavení hrudních končetin je sbíhavé a tlapky jsou vbočené dovnitř.

Sbíhavý postoj je takový, u kterého je vzdálenost mezi oběma končetinami v zápěstí menší než vzdálenost ve výši lokte. Naopak u slabého a úzkého hrudníku bývají lokty vbočené směrem k žebrům, postoj hrudní končetiny bývá zpravidla úzký a končetiny jsou vytočeny ven. Jsou-li zápěstí příliš blízko u sebe, jsou tlapky vybočené ven a tím se vlastně vyrovnává stabilita těla psa. Takovému postoji říkáme "francouzký postoj".

S vybočenou tlapkou se můžeme setkat i u pánevní končetiny. V takovém případě směřují špičky hlezen k sobě a tlapky jsou vybočeny ven. Tomuto postoji pánevní končetiny říkáme "postoj kravský".

Jakékoliv odchylky v postavení končetin vždy velmi negativně ovlivňují pohyb psa.