Jdi na obsah Jdi na menu
 

Co je to PŘEDVÝCHOVA

12. 8. 2008

 


Obrazek

Předvýchova štěněte vodicího psa je společenská a sociální výchova štěněte v rodině dobrovolných spolupracovníků, a to ve věku od 2 měsíců do 1 roku věku štěněte.
Cílem výchovy je, aby se z malého důvěřivého a tvárného psího miminka stal bezproblémový městský pes, pro kterého je člověk tím nejlepším přítelem.
Osmitýdenní štěňátko přijde do rukou předvychovatele. Vychovatelé jsou dobrovolní spolupracovníci, kteří se starají o výchovu štěňat od 8 týdnů až do jednoho roku věkuObrazek štěněte. Pro vybraná štěňata je velice důležitá společenská výchova v těsném kontaktu s lidmi a sbírání zkušeností v rušných ulicích města, dopravních prostředcích a podobně. Štěně musí být zásadně odchováno v bytě, pokud možno v celodenním kontaktu s člověkem, aby se právě člověk pro něj stal nejbližším partnerem a společníkem. Je ideální, navštěvuje-li vychovatel se štěnětem již od začátku například divadla, kina, koncertní sály či restaurace a tím štěně učí v klidu se pohybovat ve velkém světě lidí. Je třeba vědět, jak se vyvíjí povaha a zdravotní stav psího dorostence i to, jak budoucí žák školy zvládá základní psí dovednosti, a proto se každých 6 týdnů koná tzv. setkání štěňat a jejich vychovatelů ve středisku. Pokud vše probíhá hladce a štěněti je rok, přijde loučení. I když je člověk na toto připraven, vždycky ukápne slzička. Ale člověk, který štěně vychovává, si musí v první řadě uvědomit, že práci, kterou se psem vykonal, udělal především pro jiného člověka. Pro člověka, kterému bude tento pes po celý svůj život průvodcem a kamarádem.

Štěně v předvýchově

1) musí být odchováno v bytě, nikoliv v kotci nebo na zahradě u boudy

2) musí být v celodenním kontaktu s člověkem, štěně nesmí zůstávat dlouhodobě samo doma, max. 2-3 hodiny

3) musí se naučit hygienickým návykům

4) musí si postupně zvyknout na veškerý možný dopravní a městský ruch

Obrazek5) musí umět cestovat všemi dostupnými dopravními prostředky

6) musí se naučit navštěvovat veřejná místa jako jsou: úřady, obchodní domy, restaurace apod.

7) musí získat co nejvíce sociálních kontaktů s lidmi (i dětmi - pod dohledem dospělé osoby), s ostatními bezproblémovými psy i pokud možno s jinými zvířaty

8) musí se dobře naučit přivolání a hravou formou aportování předmětů (i kovových)

9) musí pravidelně navštěvovat srazy štěňat, které se konají jednou za 5-6 týdnů vždy v neděli dopoledne v Praze 5 - Jinonicích v prostorách střediska

10) nesmí si vypěstovat špatné návyky (lezení do postele a na stůl, kradení jídla ze stolu, obtěžování při jídle, ničení interiéru, skákání po lidech, venčení se na chodníku apod.)

11) nesmí se u něj rozvinout případné lovecké pudy

Přebráno z www.vodicipsi.cz