Jdi na obsah Jdi na menu
 

Každého to jednou čeká

27. 2. 2007
Psí hřbitovy

Pohřbít zvíře, se kterým člověk často strávil část svého života, znamená rozloučit se s věrným kamarádem. Tomu odpovídá i způsob, jak lidé chtějí dát svému zvířeti poslední sbohem.
Málokdo se spokojí s tím, že je může odevzdat veterináři, který se o vše další postará. Mnozí své domácí zvíře raději důstojně pohřbívají. Pomáhá jim to - a psychologové to potvrzují - vyrovnat se s jeho odchodem. Ne každýmá ale vlastní zahrádku, kde je může uložit a zvířecí hřbitovy by se v republice daly spočítat na prstech jedné ruky.
O důstojné poslední rozloučení se svým domácím mazlíčkem a jeho pohřbení stojí stále více lidí. V některých krajích vycházejí úřady lidem vstříc, jinde se o tento problém vůbec nezajímají a nechávají tyto služby na soukromnících.
Zvířecí hřbitovy nejsou v Plzeňském, Libereckém, Jihočeském, Středočeském, Olomouckém, Jihomoravském ani Zlínském kraji a jediný v Praze nedávno zavřeli. "To jde mimo nás. Lidé je mohou buď sami pohřbít, anebo zavolat asanační službu," řekl mluvčí
Ústí nad Labem Milan Knotek. "Město Brno tento problém neřeší. Odbor životního prostředí spravuje pouze Ústřední hřbitov, kde se, jak známo, ukládají lidské ostatky," sdělil lakonicky mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára. Podle zjištění Deníku se v jihomoravské metropoli o mrtvá zvířata stará soukromé krematorium.
Soukromé hřbitovy jsou na úpatí národní hory Říp a ve Staré Vodě-Jedlové na Chebsku a v pražských Bohnicích. Soukromníci nabízejí sortiment služeb podobný jako klasické hřbitovy. Majitel zvířete pro něj může zakoupit dřevěnou, lakovanou či dokonce polstrovanou rakev.
Domácímu mazlíčkovi tu mohou majitelé nechat vystrojit i smuteční obřad. Ceny za pohřbení zvířete se pohybují od tři a půl tisíce do jedenácti tisíc. "V ceně je zahrnut i pronájem pozemku, na kterém je zvíře pohřbeno, a to na 15 let. Je ale nutné, aby se majitel po tuto dobu o hrob staral," řekla Deníku provozovatelka hřbitova ve Staré Vodě Jana Získalová.
Příkladem města, které provozuje zvířecí hřbitov, je Hradec Králové. Pohřebiště funguje už čtvrtým rokem a dnes na něm leží 282 domácích mazlíčků. To, že o tyto pohřby je čím dál větší zájem, dokazuje i fakt, že za poslední rok tam bylo pohřbeno na sto zvířátek.
O zřízení hřbitova pod záštitou města uvažují i v Nymburce. Usiluje o to správcová lidského hřbitova Marie Daňková. Podle jejích představ by to byla oddělená součást nynější zahrady mrtvých. "A navíc by na tom město vydělal spoustu peněz. Už v tuto chvíli mám mnoho zájemců," uvedla Daňková.
Zpopelnění domácího mazlíčka není pro většinu Čechů příliš jednoduchá záležitost. Zvířecí krematorium je v republice pouze jediné, a to v Brně. Cena za spálení se pohybuje od 1400 do 3600 korun. Majitelé mají možnost zakoupit zde například keramické a křišťálové urny.
Pohřbívání zvířat není - jak by se dnes zdálo - žádná novinka. Třeba v zámeckém parku ve Zruči nad Sázavou mají historický psí hřbitov. Rodina Šebků, která na zámku žila od roku 1885, tu pochovávala své lovecké psy. O starověkém Egyptě ani nemluvě.

Stranu připravili zpravodajové regionálních deníků - Liberecký a Ústecký kraj


Kde zvířecí hřbitovy hledat 

Jihočeský není
Jihomoravský není
Karlovarský ve Staré Vodě-Jedlové na Chebsku
Královéhradecký v Hradci Králové
Liberecký není
Moravskoslezský není
Olomoucký není
Pardubický v Žichlínku
Plzeňský není
Praha právě zavřený v Bohnicích
Středočeský plánují jej v Nymburce, historický ve Zruči nad Sáz.
Ústecký pod horou Říp
Vysočina v Třebíči
Zlínský není