Jdi na obsah Jdi na menu
 

Jak vybrat kvalitní štěně

17. 10. 2006

Určitě vám nikdo na světě se stoprocentní jistotou neporadí, kde si pořídíte budoucího šampiona. Kdyby to bylo tak snadné, hned bychom ho tam běželi koupit všichni. Výstavy a soutěže by pak ztratily svůj smysl. Kvalitní rodiče jsou sice předpokladem kvalitního odchovu, ale právě jen předpokladem, nikdy ne zárukou.


Seriózního chovatele poznáme podle následujících ukazatelů:

– prodává štěňata odčervená, naočkovaná a se smlouvou

– kupujícího nechá prohlédnout celý vrh a jeho ustájení

– podá informace o otci

– podá základní informace o plemeni a chovatelském klubu

– nesnaží se prodat za každou cenu

– dovede při výběru poradit

– neprodává ani příliš draho, ani příliš levně (nutno srovnat cenu s prodejními cenami v ostatních chovech)

– upozorní i na případné zápory svých zvířat a nikdy nezatajuje diskvalifikující vady, jako například kryptorchismus, nebo podkus. Jsou však vady, které v útlém věku psa nejsou zjistitelné (například stav trvalého chrupu, kohoutková výška, dysplazie a podobně), chovatel tedy za ně v budoucnu nemůže nést odpovědnost. Právě proto však nemůže kupujícímu slibovat, když mu prodává osmitýdenní miminko, že mu prodává budoucího vítěze.

– zajímá se o to, kam prodává a jak bude o jeho odchov v budoucnu postaráno

– je dostatečně odborně fundovaný, to pozná i laik

– má zájem zůstat s novým majitelem ve styku a být mu nápomocen přinejmenším radou

– vrh i matka jsou drženy v čistotě, v dobrém výživném stavu

– štěňata nezalézají před chovatelem se strachem do temných koutů místnosti či kotce, naopak je znát, že se z jeho přítomnosti těší


Zodpovědný chovatel má totiž ten největší zájem prodat tak, aby si příští spojení psovod–pes co nejlépe sedlo: nejlepší štěně zájemcům ochotným vystavovat a chovat, štěně s exteriérovou vadou do milující rodiny bez výstavních ambicí, psíka s dobrou povahou do rukou, které mají dostatek času na provozování kynologických sportů atd. Jde mu totiž o věc a o jeho chovatelskou čest.

 

Je ještě jeden neklamný indikátor solidnosti chovatele: Když u něj najdete s láskou opečovávaného psího seniora ve výborné kondici, stařečka, který se už reprodukce či závodů účastnit nemůže. Chovatelé toužící po slávě a zisku se totiž za každou cenu neperspektivních vysloužilců nemilosrdně zbavují. Mluvím o psech starých, kteří už mají službu za sebou, ne o chovatelsky nevyužitelných jedincích. Málokterý chovatel si totiž může dovolit luxus ponechat si doma všechna štěňata, která se narodí.Přebráno: Pes přítel člověka