Jdi na obsah Jdi na menu
 

Jak na klíšťata

15. 8. 2006

1) Lze nějakým způsobem předejít zakousnutí klíštěte?

Ano, lze předcházet několika způsoby (obojky, pipety, spreje a další).

2) Jaký přípravek je nejlepší?

 

Neexistuje nejlepší přípravek a žádný z přípravků nenabízí 100% ochranu Vašeho pejska. Zeptejte se svého veterinárního lékaře, který z přípravků Vám doporučí.

 

3) Pipeta nebo obojek?

 

Jako v předchozím případě záleží jen na Vás, co preferujete. Pipetka má výhodu, že se aplikuje na kůži psa a dále již není třeba se dále o účinek starat. Pipeta vydrží zhruba 1 měsíc, odpuzuje i blechy a některé i komáry. Účinná látka se dostane do lymfatických žláz psa a působí tam po danou dobu. U některých psů účinná látka ovšem může vyvolat alergickou reakci a proto je dobré si vyzkoušet, která Vám sedne. Vždy je dobré se poradit s veterinárním lékařem.

 

Obojek oproti pipetě nabízí dlouhodobější ochranu (zhruba celou sezónu). Nevýhodou obojku je, že musí být neustále (po dobu účinku) nasazen. O obojek je třeba se starat, aby se špínou nezanášely póry ze kterých vychází účinné látky.

 

Ochrana proti klíšťatům ve spreji je podobná jako v případě pipety. Působí zhruba 5 týdnů a funkci plní stejnou.

 

U pipet a sprejů dávejte pozor na koupání. Zhruba 48 hodin (plus mínus) před a po aplikaci není dobré pejska koupat z důvodu snížení účinku aplikované látky.

 

4) Dali jsme pipetu či obojek a i přesto pes má klíšťata, co s tím?

 

Jak bylo uvedeno výše, žádná ochrana není 100%. I přes aplikaci některého z preparátů se v „kritických“ oblastech (většinou místa s menší tukovou vrstvou) může klíště objevit (toto platí převážně pro aplikaci pomocí pipety). Kritická místa jsou převážne uši a hlava. Pokud máte pocit, že preparát neúčinkuje jak má, poraďte se s lékařem o změně látky.

 

5) Máme klíště, co s tím?

 

Pokud Váš pejsek i přes preventivní opatření nějaké to klíště získá, neztrácejte hlavu. Jestli se klíště ještě nestačilo zakousnout a jen leze, není problém. Pokud již zakousnuté je, je třeba ho vytáhnout. K vytahování klíšťat se užívá několik způsobů. V žádném případě nepoužívejte olejíčky, mastičky ani nic podobného. Tento způsob je již dlouhou dobu zavrhován z důvodu toho, že klíště přitom, jak se dusí, vypouští do „oběti“ škodlivé látky.

 

Nejjednodušší způsob je klíště „vytrhnout“, ale v tomto buďte velice obezřetní. Existují různé typy pinzet na klíšťata atd., která uchopí klíště nad hlavičkou a dá se velice pohodlně vytáhnout. Je dobré si před „vytrhnutím“ klíště uvolnít ať již vykýváním do stran či jemným otáčením (u otáčení pozor na ukroucení).

 

6) Klíště jsme vytrhli, ale zůstala hlavička, co máme dělat?

 

I toto se stává a ani v tomto případě není nutné ztrácet hlavu. Nejjednodušší způsob (pokud máte možnost) je navštívit svého veterinárního lékaře, který hlavičku vytáhne a ránu po klíštěti vydesinfikuje. Pokud takovou moznost nemáme, hlavičku se můžeme pokusit vytáhnout sami pinzetou. V každém případě je určitě lepší veterinární ošetření. Po vytáhnutí hlavičky je nutné vždy ránu vydesifikovat nějakým desinfekčním prostředkem (Septonex, Jodisol).

 

7) Klíště jsme vytáhli, ale místo je hrozně oteklé, co s tím?

 

Po každém zakousnutém klíštěti místo vždy vydesinfikujte. Každé tělo se brání a proto je místo zakousnutí „napuchlé“, resp. je v místě malá (či větší) boule. To znamená, že si tělo vytváří protilátky. Za pár dní se bulka ztratí.

 

8) Bulka se neztrácí, je červená a po zmáčknutí z ní vytéká hnis, co dělat?

 

Po každém vytáhnutém klíštěti je dobré místo pár dní kontrolovat, zda nečervená či zda pejska nebolí (poznáme podle častého škrabání na místě či olizování místa). Pokud se „boule“ po klíštěti neztrácí a místo je stále zarudlé, případně z něho vytéká hnis, je nutné navštívit veterinárního lékaře.

 

9) Nemůže náš pes dostat boreliózu?

 

Ano, samozřejmě i psi proti této nemoci nejsou nijak chráněni. Boreliózu samozřejmě pejsek dostat může a nemusí to být ani z kousnutí klíštěte, ale i např. z komářího štípnutí. Příznaky boreliózy jsou ospalost, bolest kloubů, horečka, průjem. Tyto příznaky mohou být v mírnější formě, proto je dobré si psát, kdy pejsek klíště měl, abyse nezapomnělo, že nějaké měl a je třeba toto sdělit i veterinárnímu lékaři, který pak provede patřičné krevní testy. Léčení pak probíhá antibiotiky zhruba jeden měsíc.

 

10) Dá se borelióze nějak předcházet?

 

Ano, samozřejmě dá. Na očkování proti borelióze se informujte u svého veterinárního lékaře, který Vám poradí co a jak. Očkovací látka se podává při prvním očkování 2 krát po 14. dnech a poté již chodíte jen jednou ročně na přeočkování.