Jdi na obsah Jdi na menu
 

Výlet do Častoboře

4. 9. 2006

 

Obrazek


V úterý 29.8.2006 jsme se zúčastnili velmi příjemné akce. Lidičky z cvičáku kam chodíme,
http://www.vycvik-retrieveru.cz/ jeli na výcvikový tábor do Častoboře. Cvičitelky projevily zájem o ukázky z výcviku vodících psů a tak jsme se vydali na cestu.
Naše rodinná smečka v sestavě já, Jára a holky, jsme dorazili po osmé hodině do střediska vodících psů.
http://www.vodicipsi.cz/
S ředitelkou střediska, slabozrakou paní Ilonou a jejím chlupáčem Sunny, jsme se naskládali do auta a vydali se na cestu. Do Častoboře jsme přijeli v 10 hodin. Všichni účastníci tábora na nás již čekali, připraveni vstřebat nové informace a dostat odpovědi na své otázky. Od pí. Palivcové a Zímové jsme dostali teplou kávu a V.I.P. místa pod přístřeškem. To proto, že ve chvíli, kdy ing. Jasenovcová začala povídat, se rozpršelo a začal foukat vítr. Obdivovala jsem nadšení všech naslouchajících, kdy v dešti a větru seděli a poslouchali vyprávění o cizích lidech, psech, jejich práci a zážitcích. Naše holky jako vždy, vyčuraně zalezly pod stůl, aby náhodou nezmokly. Když už déšť opravdu nešel vydržet, přesunuli jsme se do malé místnosti, kde přišly na řadu dotazy.
Zájemci se dozvěděli, jak se vodící psi cvičí, vše o předvýchově, výcviku ve středisku, potřebných úřadech, přípravy psa i nevidomého na den D až po společný život. Ilona povídání proložila několika historkami z běžného života.Dotazů bylo spousta. Poté přišla na řadu ukázka vodícího psa profesionála. Na cestu se postavilo několik překážek. Slabozraká panička Ilona s fenkou Sunny bravurně prokličkovaly dráhu, bez jediné chyby. Paní Ilona má již druhého vodícího psa. První byla kříženka GRxLR jménem Carmen, je jí 10 let a zůstala u Ilony jako pes důchodce. Sunny, je kříženka stejných plemen a svou paničku provází prvním rokem.
Někteří zájemci si mohli vyzkoušet chůzi s pejskem, v překážkové dráze. Jenže Sunny už má svou paničku, kterou miluje a proto, když šla od paničky, courala se, a když se vracela, mazala takovou rychlostí, že někteří za ní vláli. Nakonec byli všichni spokojení a obdivovali práci, jakou pejsek zvládá.
Po dalších dotazech jsme byli pozváni na oběd, kde jsme pejsky vzorně ,,zaparkovali" do rohu, aby nikoho nerušili při jídle. Po dobrém obědě, jsme opět dostali kávu a pesany vypustili mezi ostatní retrievery z tábora. Mollda s Glorou zamířily rovnou do blízké vody. Během pár vteřin se změnily z načesaných a vzorných psích slečen v nekontrolovatelná torpéda, stříkající vodu.
Po odchycení dravé zvěře, jsme mokrou smečku naložili do auta, udělali závěrečné foto a vydali se zpět na cestu. Do Prahy jsme se vrátili okolo 16 hodiny příjemně znavení. Holky se nadlábly a zamířily do svých pelíšků.
Děkujeme Pí. Jasenovcové, že jsme se mohli zúčastnit.

Paní Ilona Vobrová je čtyřnásobný mistr České republiky a mistr Slovenska ve výkonu vodících psů. Zároveň je předsedkyně klubu držitelů vodících psů.