Jdi na obsah Jdi na menu
 

Dovolená KRKONOŠE 11.9.-19.9.2009

29. 9. 2009

 

002.jpg

 

FOTKY

Sobota 12.9.
Letošní dovolená se konala ve znamení horských procházek a zpevňování našich těl. Celý týden jsme strávili v malebném krkonošském městečku, Horním Maršově. Z Prahy jsme vyrazili v pátek odpoledne a zamířili do Petříkovic. Páteční večer a sobotní dopoledne bylo zpestřené svatebním veselím našich kamarádů a navíc jsem musela zkulturnit nevěstu se svatebčany. V sobotu kolem poledne jsme se přemístili do Horního Maršova, kde na nás čekali parťáci Jana se Zdeňkem. Hned odpoledne se celá naše parta vydala na zajížděcí procházku, směr Lesní hrádek Aichelburg. Začínali jsme 400 schody do kopce a dostali se do nadmořské výšky 736, 45 m.n.m.. Délka trasy 12km, po značené cestě Veselý výlet.

Neděle 13.9.
Na nedělní den byla nepříznivá předpověď počasí a tak jsme vyrazili kousek za hranice, do polských Kowar. Nachází se tady Park miniatur a najdete zde 32 miniatur staveb Dolního Slezska. Jsou zde i další objekty, které mají vztah k Čechám, např. třeba Sněžka či domky slezských tkalců zvané 12 apoštolů. Jelikož nám počasí přálo, rozhodli jsme se pokračovat do Krkonošského národního parku z Polské strany. Nemile nás překvapilo vstupné, ale rozhodně stálo za nádherné výhledy z rozcestí Biely Jar, na Sněžku či na Maly Staw – známé ledovcové jezero. Délka trasy 13km + Park miniatur

Pondělí 14.9.
Pondělní ráno jsme vyrazili autem do Jánských lázní a odtud nás lanovka vyvezla na Černou horu. Holčičky se jízdou bavily a pokukovaly na výhledy, které se nám cestou naskytly. Stanice lanovky se nachází 1260 m.n.m.. a na jejím vrcholu stojí televizní vysílač s rozhlednou. Bohužel rozhledna byla uzavřená. Dále jsme pokračovali na Černohorská rašeliniště o rozloze 66 ha s délkou turistické trasy 3,5km a stářím 6000 let. Tady jsme prošli měsíční krajinou, pokochali se na Modrých kamenech a spadli zpět do Jánských lázní. Zde jsme nemohli opomenout napití z pramínku a potřesení pravicí s Neptunem. Délka trasy 16,5km.

Úterý 15.9.
Dnešní den byl v plánu hlavní bod, Pramen Labe. Autem jsme se přiblížili do Horních Míseček a autobusem pokračovali na Zlaté návrší, 1383 m.n.m.. Odtud pěšky k mohyle Hanče a Vrbaty, kteří zahynuli 24.3.1913 při lyžařských závodech. Dále na Harrachovy kameny 1421 m.n.m., Růženčinu zahrádku, Pramen Labe 1387 m.n.m. kde najdete erby 24 měst, kudy Labe protéká. Bohužel pravý Pramen Labe se nachází 100 – 300 m od tohoto místa a veřejnosti není zpřístupněn z důvodu zachování památky. Další bod v naší cestě byl Violík neboli Labský štít na Cestě Česko-polského přátelství, až k české boudě, která nyní slouží jako polský vysílač s názvem Wawel. Odtud byl nádherný výhled na Sněžné jámy s hloubkou 215m, kde jsme strávili několik minut kocháním a focením. Pokračovali jsme ke Kamenné studánce, na Labskou boudu, 1340 m.n.m., k Pančavským vodopádům měřících 148m, opodál byla nádherná podívaná z Ambrožovy vyhlídky. Zpět na Zlaté návrší a autobusem do Horních Míseček. Délka trasy 11km.

Středa 16.9.
Nastal den D a pravý čas na výstup na nejvyšší horu ČR – Sněžku. 1602 m.n.m.. Auto jsme zaparkovali v Peci pod Sněžkou a vyrazili Obřím dolem vzhůru ke Sněžce, na protějším svahu se nám ukázala třetí nejvyšší hora České republiky - Studniční hora s nadmořskou výškou 1554 m.n.m.. Počasí nám přálo a tak se šlo bez sebemenších problémů. V Sedle nad Obřím dolem jsme posvačili a nabrali sílu na poslední, nejtěžší kus cesty a vydali se k vrcholu. Sněžkou prochází česko-polská hranice a 10. srpna 2007 byla na Sněžce otevřena nová poštovna, kde lze získat jedinečné razítko. Cesta zpět vedla přes Růžovou horu 1390 m.n.m., Růžohorky 1269m.n.m., Růžový důl až do Pece pod Sněžkou. Délka trasy 15,5km.


Čtvrtek 17.9.
Odpočinkový den. Dopoledne nás opustili parťáci Jana a Zdeněk. Odpoledne se konala schůzka s kamarádkou Vandou a její fenkou Cane Corso, Dárlý. Sešli jsme se raději odpoledne, jelikož dopoledne nám počasí příliš nepřálo a z oblohy padaly kapky deště. Holky se spolu proběhly, pohrály si a páníčci dali něco teplého do bříška. Bohužel Dárlý je po operacích kolene a tak nemůže tolik blbnout. Tímto jí přejeme, ať jí už nic zlého nepotká! Vandě i Dárlý děkujeme, že vážily cestu a my je mohli konečně poznat osobně. Délka trasy 2km.

Pátek 18.9.
Na dnešní den jsme si vymodlili opět hezké počasí a vydali se na Hnědý vrch. Nebáli jsme se riskovat a odhodlali se na vrch k rozhledně vyjet čtyř sedačkovou lanovkou. Pejsci zde jezdí zdarma a mají opravdu velké sympatie pánů lanovkářů, kteří nám lanovku přibrzdili a my mohli v klidu nasednout. Naše holky statečně seděly mezi námi, tvářily se jak ředitelky zeměkoule a bedlivě sledovaly co se to děje. Cesta trvala 9,5 minuty. Na vrcholu 1215 m.n.m. se nachází nová rozhledna otevřená 1.7.2009 o výšce 30,5m, ovšem vystoupat můžeme jen do 27m. Cestou zpět jsme nasadili výletnické tempo a pozvolnější trasu. Minuli jsme Lyžařskou boudu, Liščí louku, Tetřeví boudy, Hrnčířské boudy až jsme byli zpět v Peci pod Sněžkou. Délka trasy 13km.

Sobota 19.9.
Poslední den, nás čekalo setkání s Martinou a její fenkou Zlatého retrievera Goldií. Sraz byl u Hoffmanových bud. Po seznámení našich psích slečen jsme vyrazili směrem Pod Jánskou horu 718 m.n.m.. Goldie se ukázala jako pěkný hyperaktiv a nás velmi potěšilo, že nemáme doma prasátko jen my. Ta radost psího chlupáče, když se válí ve špinavé louži, je prostě nepopsatelná. Holkám moc děkujeme za krásnou procházku a jsme rádi, že jsme se konečně poznali osobně. Délka trasy 9km.

Všem, kteří jakkoli zasáhli do naší dovolené, moc děkujeme a doufáme, že se opět najde příležitost k setkání. Celková délka nachozených kilometrů, činí 92.